SEO techniczne

SEO techniczne – jak rozłożyć stronę na części pierwsze?

Pozycjonowanie stron internetowych zawiera w sobie wiele czynności dotyczących różnych obszarów powiązanych ze stroną. Jednym z nich – i to najbardziej istotnym – jest SEO techniczne, które pozwala znacząco ulepszyć działanie całej witryny. Co jednak wchodzi w jego skład i jak duże znaczenie mają tego rodzaju czynności dla całości pozycjonowania?

Czym jest SEO techniczne?

SEO techniczne to wszelkie czynności ingerujące w architekturę strony, jej działanie, szablony czy inne jej elementy, które mogą mieć istotne znaczenie z perspektywy pozycjonowania stron. Głównym celem SEO technicznego jest dopasowanie strony do wytycznych Google w celu poprawy jej kondycji oraz podniesienia jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Od pewnego czasu tego rodzaju działania mają jednak dodatkowe, drugie dno. SEO techniczne pozwala bowiem na uczynienie korzystania strony przyjemniejszym dla użytkownika, dzięki czemu może

Co wchodzi w skład SEO technicznego?

SEO techniczne to bardzo złożona kwestia, która może się różnić w zależności od potrzeb danej strony. Każda z nich jest bowiem oparta na innym CMSie oraz projekcie i będzie wymagać nieco innych poprawek, by osiągnąć pełnię swoich możliwości. Najczęściej w skład SEO technicznego wchodzą takie elementy jak:

  • Poprawa Core Web Vitals, czyli podstawowych wskaźników internetowych będącymi wyznacznikami poprawnego i efektywnego działania strony.
  • Dostosowanie witryny do potrzeb urządzeń mobilnych.
  • Wprowadzenie certyfikatu SSL i protokołu HTTPS.
  • Poprawa przekierowań i eliminacja ich zbyt długich łańcuchów.
  • Optymalizacja pliku robots.txt oraz mapy witryny.
  • Utworzenie lub poprawienie adresów URL na przyjazne przez eliminowanie znaków i elementów negatywnie wpływających na stronę.
  • Eliminowanie różnorodnych błędów występujących na stronie i monitorowanie ich powstawania.
  • Uporządkowanie wersji językowych strony (jeśli posiada ona więcej niż jedną).
  • Poprawne zaindeksowanie strony.

Dlaczego SEO techniczne jest tak ważne?

SEO techniczne jest ważne nie tylko z perspektywy robotów Google – choć ich zdanie jest szczególnie cenne przy pozycjonowaniu. Coraz częściej tego rodzaju zabiegi mają również poprawiać stronę w oczach użytkownika, co znajduje odzwierciedlenie w najnowszych wytycznych Google dla pozycjonujących. Nie ulega wątpliwości, że czynniki rankingowe takie jak Core Web Vitals czy certyfikat SSL mają coraz większy wpływ na znalezienie się w TOP10, a także znajdują swoje odzwierciedlenie w doświadczeniach klientów. Wybierając SEO techniczne możesz zatem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.